Przejdź do treści

Hugin i Munin

Symbol Hugin i Munin

Hugin i Munin – jest to para kruków. Ptaki towarzyszą znanemu z nordyckiej mitologii bogu Odynowi. Ptaki były posłańcami boskimi. Latając po całym świecie, znosiły wieści na życzenie wojowniczego bóstwa.

 

Hugin i Munin w przekładzie znaczy Myśl i Pamięć. Odyn odprawiał ptaszyska o pierwszym brzasku. Miały cały dzień na zebranie najważniejszych doniesień. Kiedy powracały wieczorem, musiały zdać sprawę z przebiegu codziennej misji. Siadały po obu stronach Odynowej głowy na ramionach i szeptały mu do ucha, co zobaczyły na świecie. Odyn nawet posiadał przydomek Kruczy, co było pochodna wspomnianego mitu.

 

Hugin i Munin służyły bogu wojny. Często spotykana symbolika ptaków z rodzaju krukowatych wiązana była z wojenna zawieruchą lub zarazą, która w niewyjaśniony dla ówczesnych mieszkańców sposób przenosiła się z miejsca na miejsce i dziesiątkowała mieszkańców większych skupisk ludzkich.

 

Pomimo negatywnych konotacji ludzie zauważali i doceniali inteligencje tych ptaków. Dlatego nie dziwi porównanie do lotnej myśli i bardziej zawodnej pamięci.

Podobne symbole:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.