Symbol Hathor − według egipskiej starożytnej tradycji było to nakrycie głowy bogini. Hathor była opiekunką zakochanych. I kobietą powabną, symbolizującą płodności.
Znak zbudowany jest z koła przedstawiającego słoneczną tarczę i dwóch rogów po bokach dysku. Elementy dysku, szczególnie intrygujące są owe rogi, wynikają z ewolucji symbolu. Rogi pozostały w schemacie, gdyż w początkach używania znaku przedstawiał on krowę. Najcenniejsze zwierzę gospodarskie i przy tym regularnie płodne.
Symbol Hathor był mocnym znakiem chętnie stosowanym przez kobiety, choć z pewnością nie tylko kobiety. Bogini była też patronką tebańskiego cmentarzyska, co nie przeszkadzało utożsamiać ją z pałacem faraona. W wyniku ewolucji mitów stała się w końcu patronką miłości fizycznej, pożądania i skuteczności genetycznej. Jej również oddawali hołd biesiadnicy weselący się na ucztach. Pragnący zaznać uciech i zabawy.
Hathor nosiła wiele przydomków. Nazywano ją „Okiem Horusa”, „Turkusową Panią”, „Panią Czerwonej Góry”, „Złotą Boginią” lub „Boginią Niebios”. Nazwy z pewnością były lokalnymi odezwami łączącymi boginię z opieką nad konkretnym miejscem na ziemi.