Przejdź do treści

Symbole Nordyckie

Symbole nordyckie podlegały przez wieki takim samym prawom ewolucji jak symbolika innych mitologii. Ludzie zaklinali w nich moc czarodziejską. Symbole nordyckie miały zapewnić ich użytkownikom ochronę przed urokami i złymi mocami, szczęście, bogactwo i powodzenie w miłości. Niektóre noszono na szyi jak najcenniejsze amulety, inne ryto zmarłym na kamieniach grobowych. Kolejne występowały opowieściach o bogach i stanowiły atrybuty ich władzy oraz umiejętności.

Oto najczęściej przewijające się w dzisiejszej świadomości symbole nordyckie:

Wilk – choć ukazywany w przekazach jako barbarzyńca, głębsze przesłanie symbolu jest pozytywne. Uosabiał lojalność, spryt i siłę przetrwania. Nordowie chętnie brali go za przykład dla zobrazowania wielu sytuacji życiowych, gdzie trzeba było wykazać się hartem ducha i niezłomnością.
Sleipnir – ośmionogi ogier, należący do Odyna. Koń miał niesamowite zdolności. Potrafił poruszać się w każdym środowisku na ziemi i w zaświatach. Był darem Lokiego dla boga bogów.
Nidstang – obrzęd i znak przekleństwa. Zatykany na palu koński łeb był groźną, rzuconą w gniewie klątwą. Wypowiedziane pod słupem słowa przekleństwa przez końską paszczę trafiały wprost do uszu bogów. A oni zawsze słuchali koni i mogli zareagować na prośbę rzucającego urok.
Spirit Ship – statek umarłych. Na jego pokładzie zmarli przedostawali się przez gęste zasłony śmierci w zaświaty.
Shield knot – znak umieszczany na tarczach bojowych w celu ochrony.
Mjolnir – to młot boga piorunów Tora.
Hugin i Munin – dwa kruki, które doradzały Odynowi. Jeden nazywał się Myśl, drugi Pamięć.
Gungnir – atrybut władzy boga Odyna. Była to włócznia, która nie chybiała celu raz rzucona wprawną ręką boga.
Troll Cross – symbol, amulet noszony przeciw czarom elfów i trolli. Wykonywano go z kutego żelaza, gdyż tylko ono mogło się przeciwstawić sile czarów.
Rogi Odyna – trzy rogi, z których przez trzy dni Odym pił cudowny napój.
Helm of Awe – jeszcze jeden symbol ochronny. Używany przez wojów idących do boju.
Valknut – pieczęć nanagrobna. Pieczętowano nią miejsca spoczynku wojowników, którzy polegli na polu chwały z bronią w ręku.

Symbol Valknut

Valknut

Valknut – był to symbol poległych wojowników. Kiedy mężczyzna ginął w walce i z bronią w ręku na kamieniu nagrobnym ryto mu „Węzeł poległych”. Polegli… Czytaj dalej »Valknut

Odyn trzymający włócznię Gungir

Gungnir

Gungnir – jest to atrybut władzy jednego z ważniejszych bogów nordyckiego panteonu. W opowieściach mitologicznych należała do Odyna. Najwyższego z nordyckich bóstw, patronującemu wojnie i… Czytaj dalej »Gungnir

Symbol Mjolnir

Mjolnir

Mjolnir – inaczej młot Tora, syna Odyna. Przedmiot boga gromowładnego. Często występującej specjalizacji we wszystkich prawie mitologiach europejskich i światowych. Tor i Mjolnir tworzyli nierozłączną… Czytaj dalej »Mjolnir

Symbol Shield Knot

Shield knot

Shield knot – jest symbolem ochronnym. Umieszczany był na tarczach, by zmienić mentalne nastawienie posiadacza tak zabezpieczonego oręża. Chronił też tarczę w fizyczny sposób. Stosowany… Czytaj dalej »Shield knot

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO