Przejdź do treści

Gungnir

Odyn trzymający włócznię Gungir

Gungnir – jest to atrybut władzy jednego z ważniejszych bogów nordyckiego panteonu. W opowieściach mitologicznych należała do Odyna. Najwyższego z nordyckich bóstw, patronującemu wojnie i wojownikom. Dla plemion północy znanych z wojennej ekspansywności stanowił niedościgniony ideał. Patronował między innymi zaborczym Wikingom.

 

Gungnir był włócznią. Jego nazwa tłumaczy się jako „niezachwiany”. Taki przydomek zyskała z powodu swych właściwości bojowych. Raz rzucona przez zawziętego boga, nigdy nie chybiała celu.

 

Gungnir nosił również inne podobnie brzmiące nazwy – Gungrir, Gungni lub Gungner.

 

Włócznię wykonały Krasnoludy. Zdolni rzemieślnicy. Synowie Ivaldiego, pod kierownictwem najbieglejszego w sztuce wyrobu broni, Krasnoluda zwanego Dvalin.

 

Istnieje prawdopodobieństwo, że znaleziony w Szwecji w hrabstwie Uppsala kamień runiczny przedstawia właśnie uzbrojonego Odyna. Scenka zdobiąca kamień przedstawia akt polowania na łososie. Jeździec na koniu z włócznią w dłoni i w towarzystwie łucznika, psa i innego wierzchowca, poluje na ogromne łososie widoczne poniżej we wzburzonych wodach potoku.

Podobne symbole:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO