Przejdź do treści

Ręce Boga

Symbol Ręce Boga

Ręce Boga − znak krzyża jest najstarszym symbolem Indoeuropejczyków przedstawiającym słońce. Znany również w wedyzmie i hinduizmie. Obecny we wszystkich systemach wierzeń naszego regionu już od późnego paleolitu. Służył solaryzacji bóstwa naczelnego.

Najpopularniejszym przedstawieniem z ziem Polski jest ryt narracyjny z popielnicy znalezionej w centralnej części kraju.

Prymarnym znaczeniem symbolu było przedstawienie tarczy słonecznej. Kult ognia i słońca kształtował wiele wierzeń pierwotnych ludów. Znaczeniem metaforycznym symbolu jest oddanie się pod opiekę bóstwa najwyższego.

Ręce Boga zbudowane są na planie krzyża równoramiennego w orientacji przestrzennej geograficznych kierunków świata. Całości ornamentu dopełniają cztery swastyki. Każde ramię krzyża głównego zakończone jest formacją w kształcie pięciopalczastego grzebienia stylizowanego na dłonie. Takie same ręce posiadają często postacie towarzyszące symbolowi boskiej opieki. Symbolizować mogły moc najwyższą, a ich pierwowzoru doszukiwać się można w rozgałęzionych wyładowaniach elektrycznych.

Podobne symbole:

2 komentarze do “Ręce Boga”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO