Przejdź do treści

Ręce Boga

Symbol Ręce Boga

Ręce Boga − znak krzyża jest najstarszym symbolem Indoeuropejczyków przedstawiającym słońce. Znany również w wedyzmie i hinduizmie. Obecny we wszystkich systemach wierzeń naszego regionu już od późnego paleolitu. Służył solaryzacji bóstwa naczelnego.

Najpopularniejszym przedstawieniem z ziem Polski jest ryt narracyjny z popielnicy znalezionej w centralnej części kraju.

Prymarnym znaczeniem symbolu było przedstawienie tarczy słonecznej. Kult ognia i słońca kształtował wiele wierzeń pierwotnych ludów. Znaczeniem metaforycznym symbolu jest oddanie się pod opiekę bóstwa najwyższego.

Ręce Boga zbudowane są na planie krzyża równoramiennego w orientacji przestrzennej geograficznych kierunków świata. Całości ornamentu dopełniają cztery swastyki. Każde ramię krzyża głównego zakończone jest formacją w kształcie pięciopalczastego grzebienia stylizowanego na dłonie. Takie same ręce posiadają często postacie towarzyszące symbolowi boskiej opieki. Symbolizować mogły moc najwyższą, a ich pierwowzoru doszukiwać się można w rozgałęzionych wyładowaniach elektrycznych.

Podobne symbole:

2 komentarze do “Ręce Boga”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.