Przejdź do treści

Cernunnos

Symbol Cernunnos

Cernunnos − miano przynależne celtyckiemu bóstwu. Bożek przedstawiany jest w pozycji siedzącej ze skrzyżowanymi nogami. W jednej dłoni dzierży torques, a w drugiej potężnego węża. Jego głowę zdobi dorodne poroże jelenia. Wokół niego widać różne gatunki zwierząt łownych.

 

Znaczenia imienia upatruje się w dwóch kontekstach. Jedno to istnienie cząstki cern- oznaczającej zwycięstwo. I łączy Cernunnosa z jednym z Irlandzkich herosów. Drugi wątek to odniesienie do poroża zdobiącego głowę postaci. I tłumaczy się jako kościsty lub kanciasty.

 

Jest też jeszcze jeden ślad z dawnej historii łączący rogatego boga z jednym z apostołów Irlandii. Święty znany był z tego, że otaczały go zawsze zwierzęta.

 

Niestety żadne źródła literackie nie przywołują imienia tego bóstwa. Znany jest za to z wielu przedstawień ikonograficznych.

 

Cernunnos doznał ponownego wskrzeszenia w neopogańskich ruchach religijnych. Jest czczony na powrót jako bóg życia i śmierci. Wzrostu i upadku. Bóg powtarzających się cykli życiowych w przyrodzie.

Podobne symbole:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock