Przejdź do treści

Krzyż Celtycki

Symbol Krzyż Celtycki

Krzyż celtycki, prasymbol ludzkiej cywilizacji sięgający swymi początkami czasów ginących w mrokach przeszłości. Jak rozszyfrować jego znaczenie? Dziś powrócił w nowej trochę mrocznej odsłonie.

Krzyż celtycki jest jednym z najstarszych symboli powtarzających się wielu mitologiach. Jego znaczeniem wprost jest obraz Słońca. W podstawowej wersji cztery równe ramiona, dzielące płaszczyznę na równe części, wzmocnione regularnym kołem, tworzą prosty ornament o jasnym przekazie.

W niezwykle lakonicznej geometrii symbolu upatruje się właściwych i ukrytych znaczeń. Jego ramiona dzielą przestrzeń na cztery części zgodne z kierunkami świata. Inni widzą w nim obraz księżyca i jego comiesięcznych przemian. Metafizycy dostrzegli w skrzyżowanych ramionach połączenie sacrum i profanum. Belka pozioma symbolizuje świętość, a pionowa świat rzeczywisty. Koło jako figura doskonała świadczy o pełni i absolucie.

Krzyż celtycki w najnowszej odsłonie służy za symbol zastępujący nazistowską swastykę ugrupowaniom nacjonalistycznym, co zaciemnia jego obraz.

Podobne symbole:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.