Przejdź do treści

Symbole Słowiańskie

W każdej historii wierzeń zamierzchłych kultur istnieją elementy graficzne, związane z obrzędami i postaciami bogów. Są to symbole. Na przestrzeni wieków ewoluowały wraz z rozprzestrzeniającą się falą ludzkiej migracji. Traktując temat syntetycznie, możemy zaobserwować wiele podobieństw w systemach wierzeń sąsiadujących ze sobą, ale także dość odległych w przestrzeni i czasie.

Symbole słowiańskie zaliczają się do ogromnej grupy systemu wierzeń indoeuropejskich.

Do odkrytych i najbardziej znanych symboli słowiańskich zaliczamy:

− Kołowrót − najszerzej rozpowszechniony znak. Inne nazwy to: Swarzyca, Swarga, Świąszczyca, Świarga, Świara. Symbolizował Słońce. Często umieszczany w miejscach pochówku, jako substytut doczesności w perspektywie życia wiecznego. Źródłosłów słowa wywodzi się sanskrytu i oznacza − dawca dostatku.

− Ręce Boga − symbol boskiej opieki. Rozbudowany graficznie element wierzeń związany z tradycją funeralną. Najsłynniejsze jego przedstawienie z terenów polski pochodzi z popielnicy znalezionej w grobowcu w okolicach Łodzi. Często zdobiący również totemy plemienne.

− Znak Peruna − symbol należący do przewodnika panteonu bogów słowiańskich i zarazem gromowładnego boga wojowników. Najstarsze są w formie sześciokąta z trzema prostymi łączącymi sąsiednie kąty figury. Umieszczany na domostwach miał chronić je przed piorunem. Do dziś spotykany w formie tak zwanej rozety podhalańskiej lub karpackiej. Mieszkańcy tych rejonów kraju pieczętują nim domostwa u zwieńczenia dachu.

− Lunula − symbol kobiecy. Ukazuje leżący na boku sierp Księżyca. Był znakiem pełni. Pełni kobiecości i płodności. Zapewniał powodzenie w kontynuacji rodu. Nazwa odnosi się do starosłowiańskiej nazwy księżyca, której echa brzmią jeszcze w niektórych językach − ros. łuna (луна).

− Znak Welesa − tzw. rogaty trójkąt. Należał do boga świata podziemi. Wywodzi się z jego początkowego przeznaczenia i atrybutów. Weles był opiekunem bydła rogatego oraz kontaktów handlowych. Z czasem został odpowiedzialny za czarną magię, aż w końcu za świat zmarłych.

Symbol Romuva

Romuva

Romuva – jest nazwą odrodzonej wspólnoty religijnej starożytnego Bałtyku. Odwołuje się bezpośrednio do tradycji przedchrześcijańskich wierzeń Litwinów, Łotyszów i Estów. Jest współczesną religią, której podstawy… Czytaj dalej »Romuva

Symbol Auseklis

Auseklis

Auseklis – bóstwo bałyjskie. Jego nazwę tłumaczy się wystąpieniem trzonu słowa świt w miejscowym dialekcie – aus. Występuje w mitologiach wielu narodów. Stąd jej inne… Czytaj dalej »Auseklis

Symbol Jumis

Jumis

Jumis – bałtyjski bóg rolników. Jego znakiem jest stylizacja dwóch skrzyżowanych kłosów jak dwie twarze boga. Może mieć powiązanie z rzymskim bożkiem Janusem, który miał… Czytaj dalej »Jumis

Symbol Peruna

Symbol Peruna

Symbol Peruna − rozeta w kształcie sześciokąta z trzema osiami symetrii. Osie łączą przeciwległe wierzchołki figury, dzieląc ja na sześć trójkątów równobocznych. W późniejszych stylizacjach… Czytaj dalej »Symbol Peruna

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock