Przejdź do treści

Znak Welesa

Symbol Znak Welesa

Znak Welesa − wyglądem swym przypomina trójkąt równoramienny stojący na wierzchołku, z którego wychodzą oba równe ramiona. Figura w jednej trzeciej wysokości od góry jest przecięta poprzeczką łączącą ramiona i zamykająca oddzielony od całości trójkąt równoboczny. Podstawa trójkąta głównego przesunięta została poniżej w kierunku poprzednio opisanej linii. Tak powstaje znak do złudzenia przypominający głowę dorodnego byka.

Znak Welesa opisuje znaczną część historii zmian postaci bóstwa. Wiele z faktów dotyczących boga podziemnego świata znajduje się w słowiańskim micie o stworzeniu świata. Micie barwnym, choć nieco infantylnym.

Znak Welesa opisuje atrybuty pierwszych umiejętności bożka. U zarania był on opiekunem stad rogacizny. I nazywany − skotij (starosłowiański). Stąd wniosek, że prawdopodobnie postać boga wyrosła w okresie rewolucji neolitycznej, kiedy to ludzie zmienili swój porządek społeczny i z gromad łowiecko-zbierackich przedzierzgnęli się w krótkim czasie w kultury rolniczo-pasterskie.

Bóg opiekujący się najcenniejszą częścią dobytku był potrzebny i zasługiwał na szacunek.

Podobne symbole:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock