Przejdź do treści

Symbole Celtyckie

Kultura celtycka z racji rozrzucenia na dużym obszarze i częstej izolacji niektórych grup etnicznych wykazuje sporą niejednorodność w porównaniu z innymi równie starymi kulturami Europy. Każde z plemion mogło mieć swoje bóstwa, duchy i symbole. Spośród kilku setek znanych, niewiele miało ogólny charakter i wyznawców na całym obszarze celtyckiego świata.

Symbole celtyckie do dziś wzbudzają ciekawość. Chęć reaktywacji starych wierzeń sprawia, że na nowo odkrywamy znaczenie symboliki Celtów.

Oto symbole celtyckie w najpopularniejszym zestawie.

− Wilk − w mitologii celtyckiej jest źródłem mocy związanej z Księżycem. Sprawny myśliwy i opozycjonista Słońca. Wykorzystywał swą wiedzę i intuicję, by polować na nie i oddać władzę w ręce nocnego ciała niebieskiego.

− Znak nieskończoności − zdobi wiele celtyckich knotów. W kontekście z innymi znakami wzmacniał ich znaczenie.

− Triskelion − oparty na trzech osiach symetrii, znaczy tyle, co trzy nogi. Jest symbolem dynamizmu. Promienisty kształt pozwala sądzić, że związany jest z kultem Słońca.

− Cernunnos − jego początki giną w mrokach epoki żelaza. Przedstawia człowieka z porożem jelenia. Postać znajduje się w pozycji siedzącej.

− Kocioł − najbardziej praktyczny przedmiot w życiu pierwotnych społeczności. Używany był w czasie rytuałów. Może być synonimem wiedzy.

− Krzyż Brygidy − jest symbolem ochronnym. Umieszczano go na drzwiach domostwa. Wyplatany był z trawy lub słomy. Związany ze świętem obchodzonym w okresie zimowym.

− Awen − symbol inspiracji. Iskra początków przedstawiona jest na znaku w postaci trzech punktów, z których wypływają przy promienie. Troistość symbolu odnosi się do ciała, umysłu i ducha.

− Triquetra − często spotykana w starych zapisach runicznych. Symbolizowała troistość natury świata. W późniejszych wiekach wykorzystywana w sztuce pisarskiej do ozdabiania rękopisów. Zdecydowanie przejęta przez chrześcijaństwo.

− Krzyż celtycki − najstarszy symbol solarny. Przedstawia słońce. Widać to jasno dzięki kompozycji krzyża obwiedzionego kołem.

Symbol Cernunnos

Cernunnos

Cernunnos − miano przynależne celtyckiemu bóstwu. Bożek przedstawiany jest w pozycji siedzącej ze skrzyżowanymi nogami. W jednej dłoni dzierży torques, a w drugiej potężnego węża.… Czytaj dalej »Cernunnos

Symbol Kocioł

Kocioł

Kocioł – w mitologii celtyckiej ważny atrybut pracy Druidów, służący do przygotowania magicznych wywarów. W pierwotnych społecznościach był to jeden z bardziej uniwersalnych przedmiotów codziennego… Czytaj dalej »Kocioł

Symbol Krzyż Brigidy

Krzyż Brygidy

Krzyż Brygidy – symbol zasymilowany przez chrześcijaństwo. Poświęcony Świętej Brygidzie. Świętej, która prawdopodobnie stanowiła zamiennik dla dawnych wierzeń celtyckich. I zastąpiła być może znaczne grono… Czytaj dalej »Krzyż Brygidy

Symbol Awen

Awen

Awen jest znakiem inspiracji. Inspiracji prawdą. Inspiracja jest impulsem do poznania i poukładania rzeczywistości. Moc twórcza dotyczy poetów i pieśniarzy. W tradycji ludowej celtyckiej człowiek,… Czytaj dalej »Awen

Symbol Triquetra

Triquetra

Triquetra – symbol graficzny z rodzajów unikursalnych. Sposób kreślenia figury wiąże się z jej przesłaniem. Konstruując znak, wierzono, że wszystko, co człowiek robi, wraca do… Czytaj dalej »Triquetra

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock