Przejdź do treści

Czterolistna Koniczyna: Symbol Szczęścia i Jego Znaczenie

Czterolistna koniczyna to rzadko występująca mutacja koniczyny pospolitej, która jest uznawana, na prawie całym świecie, za symbol szczęścia. Jeszcze nie do końca rozstrzygnięto, czy do mutacji dochodzi przez czynniki środowiskowe, czy też może przez czynniki genetyczne. Spekuluje się, że koniczyna czterolistna może być łatwiejsza do odnalezienia w konkretnych miejscach, na które mają wpływ na przykład zanieczyszczenia. Być może w szczególnych warunkach częściej dochodzi do pożądanej przez poszukiwaczy mutacji. Z szacunków wynika, że na dziesięć tysięcy trzylistnych koniczyn przypada tylko jedna czterolistna. Warto nadmienić, że koniczyna występuje na wszystkich kontynentach, oprócz Antarktydy, a co za tym idzie 4 listna koniczyna jest możliwa do odnalezienia prawie na całym świecie. Ciekawe jak silne szczęście mogła przynieść odnaleziona na Antarktydzie?

Jak wygląda czterolistna koniczyna – jak sama nazwa wskazuje roślina ta, w przypadku mutacji, posiada aż cztery liście w odróżnieniu od swojej podstawowej wersji, w której ma posiada ich trzy. Jednakże okazuje się, że koniczyny mogą posiadać znacznie więcej listków. Według “Księgi Rekordów Guinnessa” rekordowa, odnaleziona w Japonii, koniczyna posiadała ich aż 56.

Czterolistna koniczyna znaczenie – powyżej zostało wspomniane, że koniczyny mogą posiadać nawet więcej niż cztery liście, ale jaka koniczyna przynosi szczęście? Wiadomo, że chodzi tutaj tylko o głównie omawianą koniczynę czterolistną. Warto wspomnieć, że podobno większa ilość listków, niż upragnione cztery, mogła nawet przynosić nieszczęście. Wierzy się też, że roślina musiała zostać znaleziona przypadkiem, wtedy to, czterolistna koniczyna szczęście przynosiła na pewno. Chociaż i tak nie wyklucza się, że będzie ona działała w przypadku udanych, celowych poszukiwań.

Według wielu wierzeń czterolistna koniczyna przynosi szczęście oraz prawdopodobnie mogła spełnić jedno życzenie osoby, która przy odnalezieniu tej rośliny, je wypowie. Podobno, gdy koniczyna na szczęście zostanie przez nas odszukana, powinniśmy włożyć ją do buta, dzięki czemu odpędzi ona od nas pecha. Uważa się również, że omawiana roślina, przynosiła pomyślność osobom, którym się po prostu przyśniła.

Koniczyna

Początki przesądów omawianego symbolu szacuje się nawet na 200 rok p.n.e. Mówi się, że to druidzi na Wyspach Brytyjskich zapoczątkowali wiarę w jej moc, ponadto uważali, że za jej pomocą są w stanie komunikować się z duchami. To właśnie kultura celtycka prawdopodobnie najbardziej przyczyniła się do powstania tego przesądu.

Symbolikę czterolistnej koniczyny odnajdziemy również w czasach biblijnych. Istnieje parę wersji użycia tej rośliny. Jedna z nich sugeruje, że to właśnie liśćmi koniczyny była okryta Ewa. Pozostałe wspominają, że Adam i Ewa zabrali ze sobą czterolistną koniczynę z raju, gdy zostali z niego wygnani.

Co sprawia, że koniczyna 4 listna zaczęła być uznawana za przynoszącą szczęście? Przede wszystkim ma na to na pewno wpływ fakt, że bardzo ciężko ją znaleźć. Jednakże o wiele ciekawsze jest połączenie jej wyglądu z wiarą w cztery właściwości magiczne, święte i inne. Niezwykłe połączenie jej symboliki znajduje się przykładowo w czterech porach roku i czterech żywiołach. Ponadto każdy liść może za coś odpowiadać, najczęstszym zestawem jest: miłość, zdrowie, pieniądze oraz pomyślność.

W obecnych czasach świetnym i popularnym pomysłem jest obdarowanie najbliższych osób biżuterią ozdobioną właśnie czterolistną koniczyną. W ten sposób ktoś, kto wręcza taki prezent chce, aby przynosił on szczęście obdarowanej osobie. Również popularne jest odnalezienie koniczyny posiadającej cztery liście, zasuszenie i zachowanie jej, co miałoby przynosić pomyślność posiadaczowi.

Koniczyna

Czterolistna koniczyna na szczęście ciekawostki:

 • Czterolistne koniczyny są mutacją koniczyny pospolitej.
 • Koniczyna występuje na wszystkich kontynentach oprócz Antarktydy.
 • Koniczyna może posiadać nawet więcej niż cztery listki.
 • Rekordowa koniczyna została znaleziona w Japonii i posiadała aż 56 listków.
 • Przesąd, że czterolistna koniczyna przynosi szczęście występuje prawie na całym świecie.
 • Możliwe, że koniczyna, która posiadała więcej niż cztery liście mogła nawet przynosić pecha.
 • Uważa się, że to przypadkiem znaleziona czterolistna koniczyna przynosi szczęście, chociaż podobno zdobycz, będąca wynikiem celowych poszukiwań, również była w stanie działać.
 • Wierzono, że czterolistna koniczyna mogła spełnić życzenie, wypowiedziane przy jej odnalezieniu.
 • Znalezioną czterolistną koniczynę należało włożyć do buta, dzięki czemu miała ona odpędzać od nas nieszczęście.
 • Prawdopodobnie to druidzi na Wyspach Brytyjskich stworzyli wiarę w jej moc.
 • Wiara w siłę czterolistnej koniczyny mogła zostać zapoczątkowana około 200 roku p.n.e. w kulturze celtyckiej.
 • Możliwe, że to właśnie koniczyną była okryta biblijna Ewa oraz, że para wygnana z raju, czyli Adam i Ewa, zabrali ze sobą jej czterolistną wersję.
 • Między innymi uważa się, że koniczyna o czterech liściach przynosi szczęście dlatego, że ciężko ją znaleźć.
 • Każdy liść może odpowiadać za inną sferę życiową – najpopularniejszym zestawem jest: miłość, zdrowie, pieniądze oraz pomyślność.
 • Wiara w jej specjalne moce może również wywodzić się od nawiązań do, na przykład: czterech pór roku, czterech żywiołów, czterech stron świata, i tak dalej.
 • Aktualnie popularnym zabiegiem po znalezieniu czterolistnej koniczyny jest ususzenie i zachowanie jej aby przynosiła szczęście właścicielowi.
 • Popularne są również wszelakie biżuterie ozdobione czterolistną koniczyną, które ponoć także mają przynosić szczęście.
Podobne symbole:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.