Przejdź do treści

Hugin i Munin

Symbol Hugin i Munin

Hugin i Munin – jest to para kruków. Ptaki towarzyszą znanemu z nordyckiej mitologii bogu Odynowi. Ptaki były posłańcami boskimi. Latając po całym świecie, znosiły wieści na życzenie wojowniczego bóstwa.

 

Hugin i Munin w przekładzie znaczy Myśl i Pamięć. Odyn odprawiał ptaszyska o pierwszym brzasku. Miały cały dzień na zebranie najważniejszych doniesień. Kiedy powracały wieczorem, musiały zdać sprawę z przebiegu codziennej misji. Siadały po obu stronach Odynowej głowy na ramionach i szeptały mu do ucha, co zobaczyły na świecie. Odyn nawet posiadał przydomek Kruczy, co było pochodna wspomnianego mitu.

 

Hugin i Munin służyły bogu wojny. Często spotykana symbolika ptaków z rodzaju krukowatych wiązana była z wojenna zawieruchą lub zarazą, która w niewyjaśniony dla ówczesnych mieszkańców sposób przenosiła się z miejsca na miejsce i dziesiątkowała mieszkańców większych skupisk ludzkich.

 

Pomimo negatywnych konotacji ludzie zauważali i doceniali inteligencje tych ptaków. Dlatego nie dziwi porównanie do lotnej myśli i bardziej zawodnej pamięci.

Podobne symbole:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO