Przejdź do treści

Nebu

Symbol Nebu

Nebu − używany w Egipcie symbol oznaczający złoto. Złoto dla Egipcjan było metalem niezniszczalnym dlatego niebiańskim. Na hieroglifach przedstawiany jako kołnierz ze zwisającymi po bokach sznurowaniami. Z grzbietu złotego kołnierza w jego środkowej części, zwisa siedem kolców.

 

Nebu wiąże się z opisem Ra, boga słońca. Nazywany był przez mieszkańców Egiptu górą złota. Już w starym państwie faraonowie byli wcieleniem boga i przynależał mu tytuł „Złotego Horusa”.

Szlachetny metal Nebu był boskim ciałem. A blask wypolerowanej powierzchni symbolizował blask słońca. Skóra wszystkich bogów, tych głównych i pomniejszych została ogłoszona dogmatem religijny i uważana za złotą.

 

Złoto było też metalem szczególnie potrzebnym zmarłym w zaświatach. Symbolizowało nieśmiertelność. Dlatego każdy, kogo było na to stać, zabierał w ostatnią drogę choćby złotą monetę. Natomiast groby faraonów aż ociekały złotem. I były obiektem napaści złodziei grobów. Ukrywane skrzętnie przed wzrokiem tłumu w końcu i tak stawały się łupem rabusiów.

Podobne symbole:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.