Przejdź do treści

Królicza łapka: Tajemnice ukryte za talizmanem szczęścia

Królicza łapka jest powszechnie uważana za amulet przynoszący szczęście posiadaczowi. Wierzenia w jej magiczne moce zostały prawdopodobnie zapoczątkowane już około 600 lat przed naszą erą w kulturze celtyckiej, czyli głównie w Europie. Choć wiele źródeł wskazuje również na to, że królicza łapka na szczęście, mogła mieć swoje początki w Afryce.

Dokładniej mowa tutaj o Hoodoo – zbiorze wierzeń ludowych, obecnie występującym głównie na południu Stanów Zjednoczonych. Hoodoo zostało zapoczątkowane przez ludność afrykańską przywożoną za czasów niewolnictwa na południe Stanów Zjednoczonych i dlatego to ich kultura oraz wierzenia są podstawą tego zbioru. W Hoodoo znajduje się również wiele elementów chrześcijańskich, żydowskich oraz rdzennoamerykańskich.

Warto również wspomnieć, że omawiany symbol, jest znany prawie na całym świecie – w Europie, Azji, Afryce oraz obu Amerykach. Istnieją również informacje na temat używania króliczych łapek przez neandertalczyków, choć tutaj występuje wiele wątpliwości. Bowiem odnaleziono wiele szczątków królików pozbawionych łapek, lecz nie musi wcale wskazywać to na wykorzystywanie ich w celach symbolicznych, a w tym przypadku mogło to wskazywać na podjęcie kroków wymaganych podczas oporządzania upolowanej zwierzyny.

Wracając jednak do kultury celtyckiej, warto tutaj wspomnieć o inicjacji, przez którą musieli przejść młodzi chłopcy. Każdy młodzieniec, aby stać się pełnoprawnym myśliwym oraz móc być uznawanym za dorosłego mężczyznę i członka społeczności, musiał upolować królika. Po udanych łowach, chłopiec, stając się mężczyzną, otrzymywał króliczą łapkę podczas specjalnej ceremonii.

Królicza łapka znaczenie – przede wszystkim główną jej cechą było przynoszenie szczęścia, ponieważ uważano, że posiada zdolność odpierania złych mocy. Można również powiedzieć, że była to siła wręcz ochronna. Możliwe, że przesąd ten wziął się od zachowania królików, które aby ostrzec się przed niebezpieczeństwem tupią nogami, zjawisko to może również występować w momencie, gdy zwierzaka coś boli. Warto nadmienić także możliwości reprodukcyjne królików, co wiązało się bezpośrednio z przeświadczeniem, że królicza łapka talizman będzie równie świetnie działała na płodność jej posiadacza.

Królik

Oczywiście w zależności od regionu przesądy dotyczące omawianego symbolu często nieco się różniły. Między innymi ważną kwestią było to, w jaki sposób królik zostanie uśmiercony lub jak łapka zostanie pozyskana.

Wymienimy tutaj trzy z wielu najpopularniejszych przesądów dotyczących otrzymywania właśnie takiej króliczej łapki oraz o tym, co sprawiało, że miała ona działać:

  • Królik powinien zostać zastrzelony za pomocą srebrnej kuli.
  • Tylko lewa tylna łapka posiadała te magiczne moce.
  • Królik musiał być zabity w konkretnym miejscu.

W obecnych czasach pozyskiwanie króliczych łapek jest już oczywiście bardzo kontrowersyjne i nieetyczne. Zastąpić je można w prosty sposób sztucznymi wersjami o charakterze czysto symbolicznym. Podarowanie takiej sztucznej króliczej łapki, to z pewnością interesujący pomysł na prezent dla osoby, która jest zaciekawiona kulturą celtycką bądź też innymi, które uwzględniały w swojej historii specjalne moce króliczej łapki.

Królicza łapka ciekawostki:

  • Wierzenia w jej moc zostały prawdopodobnie zapoczątkowane około 600 lat temu w kulturze celtyckiej.
  • W zbiorze wierzeń ludowych o nazwie Hoodoo również istnieje o niej wzmianka.
  • Królicza łapka na szczęście jest znana od wieków prawie na całym świecie – w Europie, Azji, Afryce oraz obu Amerykach.
  • Królicza łapka była przekazywana chłopcu, który wcześniej upolował królika, podczas specjalnej ceremonii stawania się przez niego mężczyzną.
  • Przesąd ten powstał prawdopodobnie przy obserwacji zachowań królików, które ostrzegając się przed niebezpieczeństwem lub gdy coś je boli, tupią tylnymi nogami o ziemię.
  • Oprócz przynoszenia szczęścia i ochrony miała ona również wpływać na płodność posiadacza.
  • W zależności od regionu i społeczeństwa przesądy dotyczące króliczej łapki różniły się.
Podobne symbole:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.