Przejdź do treści

Jumis

Symbol Jumis

Jumis – bałtyjski bóg rolników. Jego znakiem jest stylizacja dwóch skrzyżowanych kłosów jak dwie twarze boga. Może mieć powiązanie z rzymskim bożkiem Janusem, który miał również dwa oblicza. Podstawowym przesłaniem boskiej postaci jest obfitość zbiorów. Symbol skrzyżowanych kłosów jest wyrazem ludzkiego hołdu i podziękowania za obfity plon. W kulturach rolniczych symbol umieszczano na domostwach. Zdobił szczytowe zwieńczenie kalenicy. W najwyższym punkcie dachu zbiegały się dwie skrajne krokwie. Belki były przedłużane, tak by krzyżowały się, a ich zakończenia ozdabiano zagiętymi pod kątem prostym imitacjami kłosów. Symetryczny i prosty symbol był chętnie wykorzystywanym motywem zdobniczym.

 

Jumis będąc bóstwem agrarnym, przedstawiany był w odzieży wykonanej z roślin polowych. Głównie zbóż. Oprócz zbóż wszystkie owoce występujące podwójnie (wiśnie, czereśnie) były dedykowane

Jumisowi. Znalezienie przez żniwiarzy podwójnego kłosa na jednej łodydze uważane było za szczególnie sprzyjający fakt. Zwiastowało przychylność boską i zapowiadało obfitość zbiorów.

Podobne symbole:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.