Przejdź do treści

Auseklis

Symbol Auseklis

Auseklis – bóstwo bałyjskie. Jego nazwę tłumaczy się wystąpieniem trzonu słowa świt w miejscowym dialekcie – aus.

Występuje w mitologiach wielu narodów. Stąd jej inne nazwy: Gwiazda Poranna, Ausekla Zvaigne, Morgenstern, Morning star, Утренняя звезда. W konstrukcji nazwy występuje łatwo zauważalne podobieństwo.

Auseklis był bogiem Łotyszów. I personifikacją planety Wenus, nazywanej pierwszą gwiazdą. Planeta przez połowę roku ukazuje się na niebie przed wschodem słońca.

Auseklis należy do najpopularniejszych bóstw bałtyjskich. Opis mitu wiąże Auseklis z drugim bałtyjskim bóstwem o nazwie Mēness występującym pod postacią księżyca. Byli to bliźniacy, synowie boga nieba Dieva. Auseklis-Wenus jest oblubieńcem córki słońca Saules. Walczy o nią każdej nocy z Księżycem.

Istnieją dwa domniemane symbole Auseklis. Jednym jest pięcioramienna gwiazda (pentagram), poświęcona od zarania planecie Wenus. Drugim jest krzyż o nazwie Lietuvēns. Ośmioramienna gwiazda na bazie dwóch par równoległych odcinków ułożonych względem siebie pod kątem prostym. Końce prostych łączą się z odpowiednimi w parach, pod kątem czterdziestu pięciu stopni, tworząc misterną gwiazdę.

Podobne symbole:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock