Przejdź do treści

Auseklis

Symbol Auseklis

Auseklis – bóstwo bałyjskie. Jego nazwę tłumaczy się wystąpieniem trzonu słowa świt w miejscowym dialekcie – aus.

Występuje w mitologiach wielu narodów. Stąd jej inne nazwy: Gwiazda Poranna, Ausekla Zvaigne, Morgenstern, Morning star, Утренняя звезда. W konstrukcji nazwy występuje łatwo zauważalne podobieństwo.

Auseklis był bogiem Łotyszów. I personifikacją planety Wenus, nazywanej pierwszą gwiazdą. Planeta przez połowę roku ukazuje się na niebie przed wschodem słońca.

Auseklis należy do najpopularniejszych bóstw bałtyjskich. Opis mitu wiąże Auseklis z drugim bałtyjskim bóstwem o nazwie Mēness występującym pod postacią księżyca. Byli to bliźniacy, synowie boga nieba Dieva. Auseklis-Wenus jest oblubieńcem córki słońca Saules. Walczy o nią każdej nocy z Księżycem.

Istnieją dwa domniemane symbole Auseklis. Jednym jest pięcioramienna gwiazda (pentagram), poświęcona od zarania planecie Wenus. Drugim jest krzyż o nazwie Lietuvēns. Ośmioramienna gwiazda na bazie dwóch par równoległych odcinków ułożonych względem siebie pod kątem prostym. Końce prostych łączą się z odpowiednimi w parach, pod kątem czterdziestu pięciu stopni, tworząc misterną gwiazdę.

Podobne symbole:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.