Przejdź do treści

Symbol Hathor

Symbol Hathor

Symbol Hathor − według egipskiej starożytnej tradycji było to nakrycie głowy bogini. Hathor była opiekunką zakochanych. I kobietą powabną, symbolizującą płodności.

 

Znak zbudowany jest z koła przedstawiającego słoneczną tarczę i dwóch rogów po bokach dysku. Elementy dysku, szczególnie intrygujące są owe rogi, wynikają z ewolucji symbolu. Rogi pozostały w schemacie, gdyż w początkach używania znaku przedstawiał on krowę. Najcenniejsze zwierzę gospodarskie i przy tym regularnie płodne.

 

Symbol Hathor był mocnym znakiem chętnie stosowanym przez kobiety, choć z pewnością nie tylko kobiety. Bogini była też patronką tebańskiego cmentarzyska, co nie przeszkadzało utożsamiać ją z pałacem faraona. W wyniku ewolucji mitów stała się w końcu patronką miłości fizycznej, pożądania i skuteczności genetycznej. Jej również oddawali hołd biesiadnicy weselący się na ucztach. Pragnący zaznać uciech i zabawy.

 

Hathor nosiła wiele przydomków. Nazywano ją „Okiem Horusa”, „Turkusową Panią”, „Panią Czerwonej Góry”, „Złotą Boginią” lub „Boginią Niebios”. Nazwy z pewnością były lokalnymi odezwami łączącymi boginię z opieką nad konkretnym miejscem na ziemi.

Podobne symbole:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock