Przejdź do treści

Znak nieskończoności

Symbol Znak Nieskończoności

Próby wyobrażenia sobie kresu wszystkiego zaowocowały mnogością idei związanych z systemami religijnymi prehistorii. Znak nieskończoności jako symbol wieczności pojawił się po raz pierwszy w kulturze egipskiej. Oznaczał byt bez ograniczeń tak wielkości, jak i ilości. Przedstawiano go w postaci leżącej na boku ósemki.

Znak nieskończoności i jego znaczenie wprost jest oględnie zrozumiałe. Jednak jak każdy symbol posiada znaczenia ukryte. Egipcjanie, choć znani ze swych zdolności matematycznych, rozpatrywali go przecież także na gruncie humanistycznym. Widzieli w nim nieskończoność potencjału takich uczuć, jak wierność, miłość i lojalność, które się nie kończą. Trwają w ludzkich umysłach przekazywane kolejnym pokoleniom.

Pojęcie wieczności i nieskończoności jest jest ideą uniwersalną i spotykaną w szerokim kręgu kultur. Znak nieskończoności był popularnym motywem sztuki zdobniczej również Celtów. Spotykany jest często w znaleziskach archeologicznych wśród okazów sztuki zdobniczej. Przepiękne detale biżuterii sprzed wieków zdobią geometryczne wzory oznaczające nieskończoność, które w stylizacji przypominają skomplikowane węzły stworzone na planie figur unikursalnych. Takich, które można narysować bez oderwania przyrządu kreślarskiego od papieru.

Idea nieskończoności i jego wizualna prezentacja, jak niewiele symboli, korelują ze sobą. Zorientowaną horyzontalnie ósemkę można skreślić jednym nieprzerwanym ruchem, powtarzającym się w nieskończoność.

Rozważania nad nieskończonością zaowocowały także opisaniem sytuacji paradoksalnych, w których nasza intuicja wystawiona jest na wielką próbę.

Obecnie znak nieskończoności robi karierę w sztuce użytkowej jako pełen harmonii motyw geometryczny umieszczany na biżuterii, ubiorach oraz przedmiotach użytkowych. Niezwykłą karierę robi też jako wzór tatuażu. Chętnie komponowany jest z innymi symbolami i sentencjami aktualnymi dziś. Na stawiane często pytanie − „Moda to, czy sztuka?” − nie można odpowiedzieć jednoznacznie, nie rozpatrując zagadnienia na obu płaszczyznach. Bo jest tatuaż dla użytkowników modą, a dla wykonawców sztuką pisaną dużą literą.

Podobne symbole:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO