Przejdź do treści

Spirit Ship

Symbol Spirit Ship

Spirit Ship – czyli Statek Dusz. Często używany symbol w zdobnictwie obrazującym nordyckie mity. Ryty był w kamieniach nagrobnych i naczyniach służących zmarłym w ostatniej podróży w zaświaty. Użycie symbolu wiązało się z praktykami religijnymi i pogrzebowymi ludów północy. Częstokroć zmarły o wysokiej pozycji społecznej był wysyłany w ostatnią drogę na statku, który używał za życia. Ceremonia była widowiskowa i wzbudzała silne emocje. Ciało zmarłego składano z bronią na pokładzie i podpalano jednostkę.

 

Spirit Ship symbolizował wędrówkę dusz w zaświaty. A łódź była dla plemion obcujących na co dzień z morzem symbolem najwyższego statusu. Uosabiała potęgę, oręż, stan rycerski i władzę.

 

Spirit Ship w wielu odmianach zdobniczych przedstawiany był na licznych przedmiotach. Najlepiej jednak zachowały się wykonane w kamieniu rzeźby. Niektóre egzemplarze pochodzą sprzed siedmiu tysięcy lat. Podziw wzbudzają choćby z racji kunsztu rzemieślniczego i zmyślnych sposobów pozwalających zapanować nad trudnym w obróbce materiałem. Wiele rzeźb wykonano w naprawdę twardym kamieniu.

Podobne symbole:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.