Przejdź do treści

Uroboros

Symbol Uroboros

Uroboros − symbol staroegipski przedstawiający zwiniętego w pętlę węża pożerającego własny ogon. Jest uniwersalnym schematem działania wszechświata. Od wirujących z niewyobrażalną prędkością galaktyk, przez działanie pojedynczej komórki żywego organizmu, po schemat atomu. Gad, choć wciąż połyka swój ogon, równolegle odradza się w niekończącym cyklu przemian.

Uroboros symbolizuje zjednoczenie wszystkiego ze wszystkim. Materialności ze sferą duchową, która w niekończącym się kołowrocie destrukcji i odradzania trwa o eonów.

Starożytni wyobrażali go sobie jako rzekę. Rzekę opływającą Ziemię, jaką wtedy znali. Rzekę bez źródła i ujścia, dającą miejsce wszystkim wodom świata.

Uroboros jest symbolem nieskończoności. W niewyobrażalny sposób łączącym w sobie przeciwności machiny życia i śmierci. Miejsce, w którym pysk węża styka się z ogonem, jest granicą i punktem, gdzie wszystko się kończy i zaczyna.

Tak według pierwszych filozofów wygląda wieczność, której doświadczamy każdego dnia, nie zdając sobie z tego sprawy do końca, zajęci codziennością.

Podobne symbole:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock