Podkowa na szczęście jest w tych czasach bardzo popularnym i rozpoznawalnym symbolem. W pierwszej kolejności omówimy czym dokładnie jest ten przedmiot. Podkowa powstała w celach zapobiegania ścieraniu się kopyt koni. Jest wykonana z metalu i posiada kształt litery “U”, przybija się ją gwoździami, które są zwane hufnalami lub podkowiakami. Ważne jest to, że podkowy przybija się jedynie do wszystkich czterech kopyt konia albo tylko do przednich.
Od wielu lat końskie kopyta sprawiały niemało problemów przy użytkowaniu koni. Przede wszystkim główną przeszkodą była ich zwiększona ścieralność. Oczywistym jest, że między innymi to nowe, niezbyt naturalne podłoże dla koni, powodowało te niedogodności. Ponadto dochodził dodatkowy ciężar, który czworonóg musiał udźwignąć lub ciągnąć.
Z wielu źródeł wynika, że pierwowzory podków powstały, między innymi u Rzymian, a były to, tak zwane sandały dla koni, czyli metalowe lub skórzane podeszwy, które przywiązywało się do ich kopyt. Dopiero około roku 1000 wynaleziono podkowy, które przybija się gwoździami, zaistniały one u Celtów i Galów. Dodatkowy plus podków to fakt, że zmniejszają ryzyko urazu kopyt.
Warto wspomnieć, że konieczne jest przekucie konia co około sześć tygodni, ponieważ niestety przez podkowy proces ścierania się kopyta zostaje zaburzony, więc należy regularnie przywracać je do odpowiedniej długości.
Jak wygląda podkowa? Stanowczo najważniejszą cechą podków jest ich kształt litery “U”. Tak naprawdę istnieje wiele ich rodzajów, najczęściej, wybrana odmiana, zależy od wykonywanej przez konia pracy. Warto również wspomnieć o podkowach ortopedycznych, czyli korekcyjnych, które korygują wady postawy i inne problemy. Innym przykładem będzie podkowa z hacelami, która posiada otwory do wkręcania haceli, one z kolei mają zapobiegać ślizganiu się konia, na przykład na lodzie bądź miękkiej ziemi. Wyróżnić można jeszcze podkowy wyścigowe, pantoflowe, ze sztyftami, z dwoma kapturkami, i tak dalej.
Podkowa znaczenie – wierzenia, że podkowa przynosi szczęście powstały mniej więcej w podobnym czasie, co ona sama, oczywiście mowa tutaj o wersji metalowej, którą przybija się gwoździami, czyli przesądy te powstały około X wieku. Jedną z popularniejszych historii, dlaczego ma odpychać ona zło, jest opowieść o sytuacji, gdzie diabeł, udający człowieka, przyszedł do kowala aby podkuć konia. Po zdemaskowaniu go, miał on obiecać, że będzie omijał wszystkie domy wyposażone w zawieszoną nad drzwiami podkowę.
Omawiana szczęśliwa podkowa miała tak naprawdę parę różnych zastosowań. Głównymi przesądami było to, że przede wszystkim przyciąga szczęście, powodzenie, pieniądze, i tak dalej. Oprócz tego ma ona dodatkowo chronić przed różnymi rodzajami negatywnej energii, na przykład nienawiścią i zazdrością. Także uważa się, że zawieszona nad drzwiami domostwa, jest w stanie uchronić je przed nieproszonymi gośćmi.
Co dokładnie ma sprawiać że podkowa na szczęście działa? Najważniejszymi kwestiami był kształt podkowy oraz materiał z jakiej została ona wykonana. Wierzono, że żelazo nie ulega złym siłom, ponieważ jest bardzo solidnym materiałem. Ponadto jest wydobywane z podziemi, które kojarzyły się z zaświatami i uważano jakoby przedmioty, wytworzone właśnie z żelaza, wcale nie pochodziły z naszego, ludzkiego świata. Dodatkowo uważano, że przykładowo skrzaty, które przynosiły pecha bały się tego materiału. W X wieku zaczęto używać podkowy, między innymi do odpędzania diabła.
Przechodząc teraz do kształtu podkowy, należy wspomnieć, że bardzo ważną kwestią jest odpowiednie ułożenie jej nad drzwiami domu. W zależności od tego, czego potrzebujemy w danym momencie bardziej, należy w inny sposób ułożyć podkowę. Zawieszenie podkowy nad drzwiami końcówkami do góry, czyli na kształt litery “U”, spowoduje, że będzie ona przyciągała szczęście i powodzenie. Wiążę się z tym wierzenie, że szczęście, które raz do niej wpadnie, już z niej nie wypadnie. Natomiast powieszenie podkowy odwrotnie sprawi, że będzie ona chroniła domostwo przed negatywną energią oraz nieproszonymi gośćmi, między innymi diabłem. Podobno niektórzy chrześcijanie wierzyli również, że warto powiesić ją na kształt litery „C”, która nawiązuje bezpośrednio do Chrystusa.
Warto nadmienić, że umieszczenie podkowy nad drzwiami było bardzo ważne, ponieważ właśnie to sprawiało, że będzie działała ona najskuteczniej. Co więcej, podobno przybicie jej siedmioma gwoździami miało potęgować jej działanie, gdyż uważa się tę liczbę za szczęśliwą i doskonałą. W dzisiejszych czasach kształt podkowy dodatkowo kojarzy się z magnesem, co również wzmacnia interpretację, że działa ona przyciągająco na pozytywną energię.
Aktualnie podkowa na szczęście do nowego domu jest bardzo popularnym zabiegiem. Chodzi tutaj właśnie szczególnie o sytuację, w której wprowadzamy się do nowego mieszkania bądź domu. Twierdzi się, że wtedy miejsce to będzie chronione od samego początku. Warto również pomyśleć nad obdarowaniem znajomych takim symbolicznym przedmiotem, życząc im tym samym jak najlepiej. Dodatkowo przeróżna biżuteria, ozdobiona kształtami końskich kopyt, będzie tak samo starała się przyciągać do nas lub obdarowanej nią osoby szczęście.
Podkowa konia na szczęście ciekawostki:
- Pierwowzorem podków były, tak zwane sandały dla koni, czyli metalowe bądź skórzane podeszwy, które przywiązywało się do kopyt.
- Istnieje wiele rodzajów podków dla koni, w tym podkowy ortopedyczne.
- Wiara w to, że podkowa przynosi szczęście miała prawdopodobnie początki zaraz przy powstaniu jej metalowej, przybijanej gwoździami wersji, czyli około 1000 roku.
- Jedną z historii, która możliwe, że zapoczątkowała wiarę w moc podkowy jest opowieść o diable, który wyglądając jak człowiek, przyszedł do kowala podkuć konia. Po zdemaskowaniu obiecał, że będzie omijał wszystkie domy, nad których drzwiami jest zawieszona podkowa.
- Działanie podkowy zależało od sposobu zawieszenia jej nad drzwiami.
- Zawieszenie podkowy końcówkami do góry na kształt litery “U” sprawiało, że miała ona przyciągać, między innymi szczęście i powodzenie. Ponadto dzięki temu kształtowi podkowa szczęście łapała, czyli sprawiała, że wpadało ono do niej i już nigdy nie wypadało.
- Podkowa powieszona końcówkami do dołu miała ochraniać dom przed negatywną energią i nieproszonymi gośćmi.
- Niektórzy chrześcijanie wierzyli, że zawieszenie podkowy bokiem, czyli na kształt litery “C”, nawiązuje do Chrystusa.
- Zawieszenie podkowy nad drzwiami sprawiało, że miała ona działać najskuteczniej.
- Wierzono, że ważne jest przybicie jej siedmioma gwoździami, ponieważ ta liczba również przynosi szczęście i jest uznawana za doskonałą.
- W dzisiejszych czasach popularnym zabiegiem jest kupowanie podkowy na szczęście do nowego domu.