Przejdź do treści

Krzyż Celtycki

Symbol Krzyż Celtycki

Krzyż celtycki, prasymbol ludzkiej cywilizacji sięgający swymi początkami czasów ginących w mrokach przeszłości. Jak rozszyfrować jego znaczenie? Dziś powrócił w nowej trochę mrocznej odsłonie.

Krzyż celtycki jest jednym z najstarszych symboli powtarzających się wielu mitologiach. Jego znaczeniem wprost jest obraz Słońca. W podstawowej wersji cztery równe ramiona, dzielące płaszczyznę na równe części, wzmocnione regularnym kołem, tworzą prosty ornament o jasnym przekazie.

W niezwykle lakonicznej geometrii symbolu upatruje się właściwych i ukrytych znaczeń. Jego ramiona dzielą przestrzeń na cztery części zgodne z kierunkami świata. Inni widzą w nim obraz księżyca i jego comiesięcznych przemian. Metafizycy dostrzegli w skrzyżowanych ramionach połączenie sacrum i profanum. Belka pozioma symbolizuje świętość, a pionowa świat rzeczywisty. Koło jako figura doskonała świadczy o pełni i absolucie.

Krzyż celtycki w najnowszej odsłonie służy za symbol zastępujący nazistowską swastykę ugrupowaniom nacjonalistycznym, co zaciemnia jego obraz.

Podobne symbole:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock