Przejdź do treści

Nebu

Symbol Nebu

Nebu − używany w Egipcie symbol oznaczający złoto. Złoto dla Egipcjan było metalem niezniszczalnym dlatego niebiańskim. Na hieroglifach przedstawiany jako kołnierz ze zwisającymi po bokach sznurowaniami. Z grzbietu złotego kołnierza w jego środkowej części, zwisa siedem kolców.

 

Nebu wiąże się z opisem Ra, boga słońca. Nazywany był przez mieszkańców Egiptu górą złota. Już w starym państwie faraonowie byli wcieleniem boga i przynależał mu tytuł „Złotego Horusa”.

Szlachetny metal Nebu był boskim ciałem. A blask wypolerowanej powierzchni symbolizował blask słońca. Skóra wszystkich bogów, tych głównych i pomniejszych została ogłoszona dogmatem religijny i uważana za złotą.

 

Złoto było też metalem szczególnie potrzebnym zmarłym w zaświatach. Symbolizowało nieśmiertelność. Dlatego każdy, kogo było na to stać, zabierał w ostatnią drogę choćby złotą monetę. Natomiast groby faraonów aż ociekały złotem. I były obiektem napaści złodziei grobów. Ukrywane skrzętnie przed wzrokiem tłumu w końcu i tak stawały się łupem rabusiów.

Podobne symbole:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock