Auseklis – bóstwo bałyjskie. Jego nazwę tłumaczy się wystąpieniem trzonu słowa świt w miejscowym dialekcie – aus.
Występuje w mitologiach wielu narodów. Stąd jej inne nazwy: Gwiazda Poranna, Ausekla Zvaigne, Morgenstern, Morning star, Утренняя звезда. W konstrukcji nazwy występuje łatwo zauważalne podobieństwo.
Auseklis był bogiem Łotyszów. I personifikacją planety Wenus, nazywanej pierwszą gwiazdą. Planeta przez połowę roku ukazuje się na niebie przed wschodem słońca.
Auseklis należy do najpopularniejszych bóstw bałtyjskich. Opis mitu wiąże Auseklis z drugim bałtyjskim bóstwem o nazwie Mēness występującym pod postacią księżyca. Byli to bliźniacy, synowie boga nieba Dieva. Auseklis-Wenus jest oblubieńcem córki słońca Saules. Walczy o nią każdej nocy z Księżycem.
Istnieją dwa domniemane symbole Auseklis. Jednym jest pięcioramienna gwiazda (pentagram), poświęcona od zarania planecie Wenus. Drugim jest krzyż o nazwie Lietuvēns. Ośmioramienna gwiazda na bazie dwóch par równoległych odcinków ułożonych względem siebie pod kątem prostym. Końce prostych łączą się z odpowiednimi w parach, pod kątem czterdziestu pięciu stopni, tworząc misterną gwiazdę.