Co to jest jadeit? Jest on minerałem z gromady krzemianów łańcuchowych oraz należy do grupy minerałów rzadkich. Razem z omfacytem i egirynem tworzą szereg jadeitu. Nazwę zawdzięcza wykonanym z jadeitu amuletom, które nosili hiszpańscy konkwistadorzy z myślą o ochronie przed dolegliwościami dotyczącymi nerek – nazywali je “piedra de los riñones” (kamień nerkowy) oraz “piedra de ijada” (kamień lędźwiowy). Można również spotkać się z nazwą “żad”, którą stosuje się do jadeitu oraz do mylonego z nim nefrytu.
Warto również wspomnieć w jaki sposób powstają minerały. Najczęściej dochodzi do ich wytworzenia poprzez wytrącanie się substancji chemicznych z wody oraz w wyniku krystalizacji magmy, istnieje oczywiście o wiele więcej procesów, dzięki którym wytwarzają się minerały. Jadeity powstają głównie w skałach wulkanicznych oraz w zmetamorfizowanych osadach sadowych.
Jak rozpoznać jadeit? Zacznijmy od podstaw, czyli od tego jak w ogóle wygląda jadeit. Jego najpopularniejszą odmianą jest oczywiście ta o kolorze zielonym, aczkolwiek występuje on w wielu innych barwach, między innymi jest to kolor biały, fioletowy, żółty, czarny i inne, a w tym zestawie znajdzie się również bezbarwność. Przechodząc do jego kształtów, to zbita masa jest najczęstszą formą w jakiej występuje, rzadziej zdarza mu się być dobrze wykształconym kryształem.
Jadeit właściwości – warto wspomnieć o wytrzymałości jadeitu, dzięki wysokiej twardości, która wynosi od 6,5 do 7 w skali Mohsa, jest on stosunkowo odporny na zadrapania. Jego gęstość wynosi od 3,2 do 3,3 g/cm3, wymiary te wskazują na stosunek masy do objętości. Jego wzór chemiczny to NaAlSi2O6 (krzemian sodu i glinu).
Czym się różnią nefryt a jadeit? Bardzo często dochodzi do pomyłek między nimi, toteż wymienimy tutaj parę różnic. Przede wszystkim nefryt ma bardziej szklisty połysk, natomiast jadeit jest bardziej matowy i posiada żywsze kolory oraz jest twardszy. Ponadto jadeit jest o wiele rzadszy, a co za tym idzie, cenniejszy od nefrytu.
Do jednej z odmian jadeitu należy jadeit cesarki (ang. imperial jade) będący symbolem bogactwa. Jest to jedna z jego najrzadszych odmian, więc co oczywiste, jest ona bardzo drogocenna. W zasadzie jest to aktualnie najdroższy kamień na świecie, którego cena wynosi około 3 milionów dolarów za karat, czyli 0,2 grama. Ciężko nie zwrócić na niego uwagi, gdyż przyciąga wzrok swoją czystością oraz wyraźnym, wręcz szmaragdowym kolorem, który często określa się jako “butelkowy”. Największe jego złoża znajdują się w Birmie, a dokładniej w Hpakant.
Jadeit właściwości magiczne – uważa się, że jest to kamień, który wpływa głównie na równowagę i mądrość, a przede wszystkim pomaga właścicielowi w odnalezieniu najlepszej dla niego drogi. Wspomaga również szybkie podejmowanie decyzji przez osobę, która go posiada. A co za tym wszystkim idzie – podnosi pewność siebie. Ponadto wierzy się, że jadeit posiada także właściwości ochronne. W głównej mierze chroni on przed złą energią i negatywnymi myślami. Ponadto uważa się, że do właściwości jadeitu należy także wspomaganie stabilizowania osobowości. Sprawia również, że właściciel jest w stanie dojrzeć prawdziwego siebie. Jadeit sprzyja przede wszystkim ziemnym znakom zodiaku oraz innym, a są to: ryby (19.02-20.03), byk (20.04-20.05), lew (23.07-22.08), panna (23.08-22.09), waga (23.09-22.10).
Warto wspomnieć jakie ma jadeit znaczenie w różnych kulturach na świecie. Jak wcześniej zostało dodane, hiszpańscy konkwistadorzy wierzyli w jego nadnaturalne moce i nosili go przy sobie w celach zdrowotnych. Jednak to w kulturze chińskiej jest on najpopularniejszy a także wysoce ceniony. Uważa się tam, że jadeit, oprócz wszystkich właściwości wymienionych powyżej, jest w stanie również odpędzać złe duchy. Ponadto jest wręcz pośrednikiem między światem ludzi i światem bogów, a także był symbolem czystości i nieśmiertelności. Początki doceniania jadeitu przez tę kulturę szacuje się nawet na 3000 r. p.n.e. Dodatkowo był i jest też bardzo ważny w wielu innych kulturach, przykładowo w Korei, Japonii i u Maorysów w Nowej Zelandii. Także Aztekowie i Majowie darzyli go sporym szacunkiem, ogólniej mówiąc, w Mezoameryce jadeit był uznawany za symbol władzy.
Jadeit różowy właściwości – za jego różową odmianę odpowiadają pierwiastki śladowe, do których należą między innymi żelazo i mangan. Jego paleta barw jest bogata w praktycznie każdy odcień różu – od bladego do bardzo intensywnego. Jadeit o tej barwie należy raczej do rzadszych odmian. Z kolei jeśli mowa o właściwościach magicznych, uważa się, że różowa odmiana jadeitu wpływa pozytywnie na miłość i otwartość, łagodzi stres i wspomaga równowagę emocjonalną.
Jadeit czerwony właściwości – również jest całkiem rzadką odmianą. W odróżnieniu do niektórych odmian tego minerału, prawdopodobnie kolor ten powstaje bez większego udziału zanieczyszczeń i jego formuła chemiczna jest praktycznie taka sama jak zwykłego jadeitu, powstaje głównie za pomocą intensywnego ciśnienia i stosunkowo niskich temperatur. Czerwony kolor może dodatkowo symbolizować miłość, pasję i płodność, oczywiście nie odejmując mu pozostałych właściwości magicznych przypisywanych ogólnie jadeitom.
Jadeit zielony właściwości – do odmian zielonych jadeitu należą między innymi astrydyt i chloromelanit. Choć ten drugi posiada paletę barw od zielonej aż do nawet czarnej. Kolor zielony to stanowczo najpopularniejsza barwa jadeitu, z której jest najbardziej znany. Zielonemu kolorowi jadeitu przypisuje się głównie cechy takie jak mądrość, sprawiedliwość, odwaga, długowieczność i czystość. Ponadto barwa ta, w niektórych kulturach również oznaczała płodność, jak w przypadku koloru czerwonego, ale dodatkowo symbolizowała roślinność, co w połączeniu może nam dać obfitość plonów w rolnictwie. Współcześnie zielony jadeit jest także uznawany za kamień serca, który jest związany z czakrą serca.
Jadeit fioletowy właściwości – ta odmiana nie różni się wiele w składzie od pozostałych, oprócz śladowych ilości pierwiastków (między innymi żelaza bądź manganu), które wypływają na jej kolor. Ze strony wierzeń w moc fioletowego jadeitu najważniejszym będzie nadmienienie tego, z czym kojarzy się ta barwa, a jest to przede wszystkim kreatywność i wyobraźnia. Bardzo często kolor ten był też przypisywany królewskości, ponieważ fioletowe barwniki były niezwykle kosztowne i rzadkie.
Jadeit właściwości lecznicze – wierzy się, że jadeit wspomaga długie życie, z pewnością ma na to wpływ to, że kamień ten pomaga zachować równowagę życiową i emocjonalną, czyli przynosi spokój. Jadeit kamień właściwości – współcześnie to także pozytywne oddziaływanie na czakrę serca.
Biżuteria z jadeitem to z pewnością jeden z lepszych pomysłów na prezent dla bliskich osób. Dzięki wielu przypisywanym mu znaczeniom mocno ułatwi kwestię przekazania obdarowanej osobie jak wiele ona dla nas znaczy. Przykładowo jadeit naszyjnik będzie widniał w bardzo widocznym miejscu oraz dodatkowo blisko serca ważnej dla nas osoby, co potęguje wspaniałość przekazu.
Jadeit ciekawostki:
- Jadeit jest minerałem występującym w wielu kolorach, między innymi jest to zielony, czerwony, różowy, żółty, czarny. Może być również bezbarwny.
- Jego gęstość wynosi od 3,2 do 3,3 g/cm3, a twardość w skali Mohsa wynosi d 6,5 do 7. W porównaniu twardość diamentu wynosi 10, która jest to maksymalną wartością. Diament jest najtwardszym minerałem i może zarysować wszystkie inne minerały.
- Jest stosunkowo odporny na zarysowania.
- Dzięki swojej twardości i wytrzymałości jadeit był wykorzystywany w starożytności do produkcji narzędzi i broni.
- Jadeit cesarski to najdroższy kamień na świecie, cena za jeden karat (0,2 grama) wynosi około 3 milionów dolarów.
- Swoją nazwę zawdzięcza hiszpańskim konkwistadorom, którzy wierzyli w jego właściwości lecznicze i nazywali noszone przez nich amulety wyposażone w jadeit następująco: “piedra de los riñones” (kamień nerkowy) oraz “piedra de ijada” (kamień lędźwiowy).
- Jadeit był i jest popularny w wielu kulturach, między innymi w Chinach, Ameryce Środkowej, w Mezoameryce u Majów i Azteków.
- Najpopularniejszy i najbardziej ceniony jest w kulturze chińskiej, gdzie wierzy się, że jest w stanie również odpędzać złe duchy. Początki historii jadeitu w tej kulturze szacuje się nawet na 3000 r. p.n.e.
- Uważa się, że jest to kamień magiczny, który głównie wspomaga mądrość, pewność siebie, dążenie do celów, szybkie podejmowanie decyzji, równowagę, spokój, odnajdywanie prawdziwego siebie.
- Ponadto jest uważany za kamień ochronny, który ma bronić jego właściciela przed złą energią, negatywnymi myślami oraz według kultury chińskiej – przed złymi duchami.
- Różne kolory jadeitu mogą mieć dodatkowe znaczenia magiczne, na przykład czerwony jadeit, oprócz standardowych magicznych właściwości jadeitu, odpowiada również za miłość w życiu jego właściciela.
- Znaki zodiaku, którym sprzyja jadeit to: ryby, byk, lew, panna, waga. Głównie wspomaga ziemne znaki zodiaku, choć nie tylko.
- Współcześnie uważa się go również za kamień serca wpływający na jego czakrę.