Cernunnos

  • by
Symbol Cernunnos

Cernunnos − miano przynależne celtyckiemu bóstwu. Bożek przedstawiany jest w pozycji siedzącej ze skrzyżowanymi nogami. W jednej dłoni dzierży torques, a w drugiej potężnego węża. Jego głowę zdobi dorodne poroże jelenia. Wokół niego widać różne gatunki zwierząt łownych.

 

Znaczenia imienia upatruje się w dwóch kontekstach. Jedno to istnienie cząstki cern- oznaczającej zwycięstwo. I łączy Cernunnosa z jednym z Irlandzkich herosów. Drugi wątek to odniesienie do poroża zdobiącego głowę postaci. I tłumaczy się jako kościsty lub kanciasty.

 

Jest też jeszcze jeden ślad z dawnej historii łączący rogatego boga z jednym z apostołów Irlandii. Święty znany był z tego, że otaczały go zawsze zwierzęta.

 

Niestety żadne źródła literackie nie przywołują imienia tego bóstwa. Znany jest za to z wielu przedstawień ikonograficznych.

 

Cernunnos doznał ponownego wskrzeszenia w neopogańskich ruchach religijnych. Jest czczony na powrót jako bóg życia i śmierci. Wzrostu i upadku. Bóg powtarzających się cykli życiowych w przyrodzie.

Podobne symbole:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *